Membership in ČSKI
Členy ČSKI se mohou stát všichni, kdo se aktivně zajímají o kybernetiku, informatiku nebo příbuzné obory a kterým jsou blízké aktivity společnosti.
Proč být členem
Česká společnost pro kybernetiku a informatiku (ČSKI) plní klasické funkce profesního neziskového sdružení a tradičně se již od svého vzniku v šedesátých letech 20tého století soustředí na podporu aktivit svých pracovních skupin. Většina pořádaných akcí není určena pouze členům ČSKI - naopak je otevřena pro všechny zájemce. Právě členové ČSKI mají v rámci pracovních skupin možnost výrazně ovlivňovat program další práce, neboť jsou to pouze oni, kdo mohou získat dotaci například na organizaci různých konferencí a workshopů či na tištění jejich sborníků. Díky těmto příspěvkům je už léta pořádána řada velmi úspěšných a vysoce kvalitních akcí, jakými jsou např. SOFSEM, Pattern Recognition and Computer Vision Colloquium a Workshop, DATESO či MEDSOFT.
Ovšem kybernetika a informatika dnes už nejsou jen teoretickými disciplínami. Jsme svědky toho, jak zásadně mění svět, ve kterém žijeme – například Internet a související technologie výrazně mění ekonomii, produktivitu, informovanost i desinformovanost nejširší veřejnosti. O to větší zodpovědnost za budoucí vývoj cítí mnozí odborníci, kteří považují za svou povinnost přispět k identifikaci případných problémů i k hledání těch nejvhodnějších řešení, která jim mohou předcházet. Proto se v poslední době ČSKI snaží poskytovat prostor pro diskuze o celospolečenských záměrech v oblastech, ke kterým se její členové z hlediska své profese chtějí vyjádřit. Dobrým příkladem takové účelné aktivity členů ČSKI mohou být tisková prohlášení, která ČSKI vydala v posledních letech, kdy každý z členů má zásluhu na tom, že relevantní odborné argumenty zazní i v politických diskuzích.
Je důležité, aby právě hlas odborné veřejnosti zazníval dřív, než politická reprezentace přijme svá zásadní rozhodnutí. Samozřejmě, že sílu tomuto hlasu dává nejen sdělovaný myšlenkový obsah, ale také váha organizace, která za ním stojí. A váhu určuje nejen mediální viditelnost organizace, ale také počet a význam jejích členů!
Ke zviditelnění ČSKI nepochybně přispívá pověst, kterou si ČSKI vybudovala, projekt ECDL, jehož odborným garantem je právě ČSKI, i pravidelné udílení Ceny Antonína Svobody pro nejlepší disertace z oblasti kybernetiky a informatiky obhájené v uplynulém roce.
Prostřednictvím kolektivního členství ČSKI v řadě mezinárodních organizací (např.: IFIP, IFAC, IAPR a ECCAI se členové pracovních skupin aktivně zapojují i do jejich práce a současně získávají i výhody spojené s tímto členstvím.
Členské příspěvky
Na základě rozhodnutí valné hromady ČSKI je výše ročních členských příspěvků stanovena následovně (pozor, změna od 1.1.2024):
- 250 Kč 350 Kč - řádné
- 60 Kč 100 Kč - snížené pro studenty, důchodce a rodiče na rodičovské dovolené
Členské příspěvky poukazujte na bezhotovostně na účet ČSKI vedený u České spořitelny a.s., č.ú. 208673319/0800. Jako variabilní symbol uvádějte svoje členské číslo. Toto číslo lze zjistit na interních stránkách společnosti nebo vám jej sdělí Jitka Feberová stejně jako historii plateb členských příspěvků. V hotovosti je možné příspěvky zaplatit na každoroční valné hromadě, jejíž termín konání je v předstihu oznámen.
Mám zájem o členství
Noví zájemci o členství v ČSKI jsou žádáni o vyplnění Přihlášky nového člena ČSKI [PDF] [DOC] a její zaslání mailem nebo klasickou poštou. V přihlášce uveďte:
- odborné skupiny, do jejichž práce byste se rád(a) zapojil(a) - podrobnější informace o jednotlivých skupinách i kontakty na jejich vedoucí jsou k dispozici v jejich profilech.
- doporučení alespoň od dvou členů ČSKI. Ti, kteří nevědí o žádném členu ČSKI ve svém okolí, se mohou obrátit například na vedoucí/vedoucího vybrané odborné skupiny, případně i na někoho z předsednictva.